Surf Kamışı Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar

Surf avcılığı nedir ve nasıl bir kamışla yapılır?

Surf avcılığı kıyıdan denize yapılan ve uzağa atışın önemli olduğu bir avcılıktır. Surf kamışları yüksek karbon teknolojili, uzun boylu, gergin ve atarı yüksektir. Bu av tipinde oltanızın ucundaki yemi mümkün olan en uzak mesafelere ağır kurşunlar ile ulaştırmaya çalışırsınız. Denizde dalgaların kırılma noktaları birçok balığın yemlenme ve avlanma bölgeleridir. İşte bu sebeple, dalga arkasına oltayı düşürebilmek ve bu balıkları avlamak hedeflenmektedir. Surf kamışlar 390cm ve üzeri uzunluklardadır

Parçalı ve Teleskopik Seçimi : Parçalı kamışlar aksiyon, dayanıklılık ve uzağa atış olarak teleskopik surf kamışlardan daha çok beğenilmesine rağmen taşıma konusunda teleskopik kamışların pratikliği dikkat çekmektedir. Taşıma ve muhafaza sizin için önemli değilse parçalı kamışları tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Kamış Boyu ve Ağırlığı : Surf kamışı seçerken kendi boyunuzu da hesap etmelisiniz. Boyunuz 170-185cm aralığında ise 390cm-420cm, daha uzunsanız 420cm ve üzeri boylarda kamışlar seçebilirsiniz. Her zaman olduğu gibi olta balıkçılığında ihtiyacınıza en uygun, kaliteli ve hafif malzemeleri seçmeniz av keyfinizi artırmaktadır.

Aksiyon(Atar) Değerleri : Atacağınız olta takımının ağırlığına uygun aralıkta aksiyonlara kamış seçimi ile en uzun atış mesafesine ulaşabilirsiniz. Örnek : Eğer 120gr'lık atışlar yapıyorsanız, 50-150gr, 70-140gr, 100-200gr gibi aksiyon değerlerinde kamış seçiniz. En düşük değerden daha düşük ya da en yüksek değerden daha yüksek gramajda atışlar yaparsanız uzak mesafe atışlarınız yorucu ve daha az başarılı olur.
Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.