Sazan Kamışlarının Özellikleri ve Seçimi

Sazan kamışları sazan balığı avına özel üretilmiş sağlam ve dayanıklı kamışlardır. Genellikle 2 ya da 3 parçalı ve 3,6 ile 3,9 metre arası boylarda üretilmektedir. Bu kamışların üzerinde yazan aksiyonları değerleri, genellikle ingiliz ölçü birimi olan lb(libre) cinsindendir. Bu değerler ile anlatılmak istenen, kamışın ne kadarlık bir ağırlık uygulanması ile 90 derece eğildiğidir. Bu değerler genellikle 2lb ve 3,5lb arasında değişmektedir. 1lb ise yaklaşık olarak 454 gramdır. İşte bu şekilde kamışın karakteri ortaya çıkmaktadır. Değer arttıkça kamış aksiyonu sertleşir, kendi atar değerindeki uzağa atış mesafesi artar, hissiyatı azalır.

Sazan kamışı atarı : 2lb-60gr, 2.5lb-80gr, 2.75lb-100gr , 3lb-125gr, 3.25lb-140gr, 3.50lb-150gr gibi yaklaşık değerler hesaplanabilir.

Sazan avında surf kamış kullanılabilir mi? : Kıyıdan uzak atışın önemli olduğu sazan avcılığında surf kamışlar da sazan avcıları tarafından tercih edilebilmektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise surf kamışlarınıza sazanın darbelerini yansıtmamaktır. Kamışı sadece misina doğrultusunda tutarak yön vermek amaçlı kullanmanız, darbeleri misinanıza güvenerek karşılamanız yerinde olacaktır.
Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.